Anasayfa--

Hakkımızda

ÖNCÜOĞLU+ACP, dinamik ve tecrübeli mimar, tasarımcı, plancı ve mühendisten oluşan ekibiyle Türkiye, Almanya, Rusya ve Özbekistan’da faaliyet gösteren uluslararası bir mimarlık firmasıdır. Hasan Öncüoğlu tarafından 1963 yılında kurulan firma, 1996 yılından beri Enis Öncüoğlu ve ortakları Önder Kaya, Cem Altınöz ve Engin Öncüoğlu tarafından yönetilmektedir. ÖNCÜOĞLU+ACP 57 yıllık mimari tasarım ve planlama deneyimini, alanında uzmanlaşmış 35 çalışanıyla Ankara, İstanbul, Moskova, Dubai, Taşkent ve Londra ofislerinde devam ettirmektedir.

Öncüoğlu Mimarlık, geçtiğimiz yıllarda ağırlıklı olarak karma kullanım, ticari, ofis, konut, turizm ve konaklama projelerinin tasarımında uzmanlaşmıştır ve bunların birçoğu uluslararası ödüller almıştır. Özellikle bunlardan ülkemizdeki ticari projeler Terracity, Cepa, Kentpark ve Mersin Marina gibi çeşitli uluslararası ödüllere layik görülmüştür. Çok uluslu mimarlık pratiğini benimseyen algısı, çeşitli ölçekler ve farklı coğrafyalardaki projeleri ve ofisleri ile uluslararası itibarını artırmaktadır.  

Öncüoğlu +ACP'nin en önemli özelliği, müşterinin isteklerini ve projenin fizibilitesini dikkate alarak, çağdaş mimariyi proje bağlamında gerçekçi ve uygulanabilir bir yaklaşımla birleştirebilmesidir.

Gerçekleştirilen çok sayıda projeden sonra, büyük ölçekli ve uluslararası projelerin gereksinimleri, hizmetleri ve organizasyonunda önemli deneyimler kazanılmıştır.

Sağlanan Hizmetler

Mimari Tasarım
Master Plan
Kentsel Planlama
İç Mimari
Peyzaj Tasarımı
Saha Denetimi

KOORDİNE HİZMETLER

İnşaat Mühendisliği
Makine Mühendisliği
Elektrik Mühendisliği
Altyapı
Aydınlatma
Maliyet Analizi

Kurucumuz
Hasan Öncüoğlu
1930-1996

1930 yılında İzmir'in Tire ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 1962 yılında mimar-mühendis olarak mezun oldu. 1963-1964 yılları arasında Büyük Ankara Oteli inşaatında şantiye mimarı olarak çalıştı. 1964-1966 yılları arasında Kent Mimarlık Ltd. Şti.'nin kurucusu ve ortağıydı. Aynı yıl kurucusu ve yöneticisi olarak Öncüoğlu Mimarlık Ltd. Şti.'yi kurdu. Yurt içi ve yurt dışında yüzlerce proje tasarladı. Ağırlıklı olarak hastanelerin, eğitim binalarının, otellerin ve idari binaların tasarımında uzmanlaştı. Profesyonel kariyeri boyunca ulusal mimarlık yarışmalarında yedi birincilik, iki ikincilik, bir üçüncülük ve toplam 28 ödül kazandı. 22 Kasım 1996'da ani kalp krizi sonucu vefat etti. Evliydi, iki oğlu ve üç torunu var.

Ortaklarımız

Enis Öncüoğlu

Yönetim Kurulu Başkanı, Mimar

Enis Öncüoğlu, ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1989 yılında mimar olarak mezun olduktan sonra çalışmaya Öncüoğlu Mimarlık'ta başladı ve ofisin kurucusu mimar Hasan Öncüoğlu'nun vefatının ardından da 1996 yılında şirketin genel müdürlüğünü üstlendi. Moskova, Dubai, Taşkent gibi yerlerde ofisler kurarak çok uluslu mimarlık pratiğinin oluşmasında katkıda bulunmuştur. Enis Öncüoğlu pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almasının yanı sıra jüri üyelikleri de yapmıştır ve MAPIC, MIPIM, ProEstate, ARKIPARC gibi pek çok ulusal ve uluslararası konferansa konuşmacı olarak katılarak mimarlık ve gayrimenkul alanlarındaki tecrübelerini paylaşmaktadır. Enis Öncüoğlu’nun TMMOB Mimarlar Odası üyeliği, TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği), TMMMB (Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği) ve OMIM (ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mezunları Birliği) Yönetim Kurulu Üyelikleri, AMPD (Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği) ve ICSC (International Council of Shopping Centers) üyelikleri bulunmaktadır. Öncüoğlu aynı zamanda TSMD Ankara Mimarlık Merkezi’nin kurucuları arasındadır. Kendisi çevresindeki mekanları, detayları ve kişileri kendi kadrajından fotoğrafçılıkla yansıtmayı merak haline getirmiştir. Fotoğrafçılık tutkusunu mimarlıkla harmanlayarak “Mimari Portreler” serisi ve sergisini yaratmıştır.

Önder Kaya

Yönetim Kurulu Üyesi, Yüksek Mimar

1984 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden lisans derecesi ile mezun olmuştur. 1993 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 1984 - 1985. Kaya, 1985 - 1991 yılları arasında Öncüoğlu Mimarlık'ta proje müdürü olarak görev yaptı. 1991 - 1997 yılları arasında Ano Mimarlık'ın kurucusu ve Genel Müdürü olarak görev yaptı. Kaya, 1998 yılından bu yana ortak olarak Öncüoğlu Mimarlık'ta mimarlık çalışmalarına devam ediyor. Ulusal mimarlık yarışmalarında 2 ödül, CRE ve Cityscape ödülleri dahil olmak üzere birçok uluslararası ödül aldı. Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) başkanı ve üyesidir.

Cem Altinöz

Yönetim Kurulu Üyesi, Yüksek Mimar

1989 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 1993 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Altınöz, 1989-1998 yılları arasında çeşitli kuruluşların ve mimarlık firmalarının büyük ölçekli projelerine katıldı. 1998 yılında Öncüoğlu Mimarlık bünyesine katılmış, o tarihten bu yana ortakları Enis Öncüoğlu ve Önder Kaya ile yurt içi ve yurt dışı projelerde çalışmaktadır. Tasarım, inşaat yönetimi, saha denetimi ve koordinasyon konularında uzmanlaşmıştır. Ulusal mimarlık yarışmalarında 2 ödül kazandı ve CRE ve Cityscape ödülleri de dahil olmak üzere birçok uluslararası ödül aldı. Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) üyesidir.

Engin Öncüoğlu

Yönetim Kurulu Üyesi, İç Mimar

1995 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden iç mimar olarak mezun oldu. Çeşitli firmalarda tasarımcı, proje asistanı ve şantiye koordinatörü olarak çalıştı. 1996 yılında Öncüoğlu Mimarlık'ta çalışmaya başladı. 1996 yılından beri firmada iç mimari bölüm başkanı ve genel müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Ana uzmanlık dosyaları ticari, sağlık, konut ve ofis projelerinin iç tasarımıdır. Son on yılda firmanın çeşitli iç tasarım projelerini tasarladı ve koordine etti.

Ekip

TEKNİK KADRO

IŞIL DÜŞMEZ KOCAOĞLU - PROJE KOORDİNATÖRÜ-MİMAR

EBRU SİNAN - PROJE KOORDİNATÖRÜ-DR. MİMAR

ANNA ÖNEN - UZMAN Y. MİMAR

KAAN ÖNCÜOĞLU - MİMAR

JÜLİDE ARZU ULUÇAY DAĞDELEN - YÜKSEK MİMAR

İREM ALTUNTAŞ - MİMAR

NUR BENGİ ÇOKKATI - MİMAR

EZGİ İNCE - MİMAR

DİLRUBA ARAS - MİMAR

EYLÜL ECE SEVGİ - MİMAR

ÖZKAN SARGIN - MİMAR

FETHİ CANGİR - MİMAR

BEDİRHAN KOÇ - MİMAR

ABBAS YASİN AŞIR - UZMAN İNŞAAT TEKNİKERİ

YOLCU GÜNDÜZ - UZMAN İNŞAAT TEKNİKERİ

ARZU GENÇASLAN - PROJE KOORDİNATÖRÜ-İÇ MİMAR

GÜRHAN PEKUZ - TAŞKENT OFİS YÖNETİCİSİ-MİMAR

TUNA KIRAN - İSTANBUL OFİS YÖNETİCİSİ-MİMAR

UMUT FIĞLALI KIRAN - PROJE KOORDINATÖRÜ-Y.MİMAR

MÜJGAN KURT ETYEMEZ - PROJE KOORDINATÖRÜ-MİMAR

ELİF ÇELİKSOYDAN - PROJE KOORDINATÖRÜ-Y.MİMAR

ESRA ŞİMŞEK - MİMAR

GİZEM ÖZER - MİMAR

TUĞÇE YILDIRIM - MİMAR

EDA ERTAN - İÇ MİMAR

ŞEYMA KURTULUŞ - İÇ MİMAR

İDARİ KADRO

EMİNE HATİPOĞLU - MUHASEBE MÜDÜRÜ

TUBA BAYRAKTAR - YÖNETİCİ ASİSTANI

ELENA GÜNAY - SEKRETER

RAİF YÜKSELEN - ŞOFÖR

ADEM ŞEN - SERVİS ELEMANI

SAİT EKİZ - AŞÇI