World Architecture Festivali

Bu sene dördüncü kez düzenlenen World Architecture Festival (WAF) 2 Kasım Çarşamba günü Barselona'da başladı.

1.300'den fazla katılımcının olduğu belirtilen festivale bu sene 60'dan fazla ülkeden 700'den fazla proje gönderilmiş. Geçen senelere göre proje başvuruları sayısı artmış görünse de izleyicilerin sayısının arttığı pek söylenemez. 10 farklı kategoride değerlendirilen proje sunuşlarında mimari ekipler projelerini anlatmak için yaklaşık 15 dakikaya sahipler. Üç kişiden oluşan kategori jürilerinin kısa sorularından hemen sonra bir sonraki projeye geçiliyor. Sabahtan akşama kadar süren bu maratonda izleyiciler ilgilendikleri kategorileri veya projeleri izlemek için farklı salonlar arasında mekik dokuyorlar.

Bu seneki festivalde ayrıca yeni bir düzenleme ile iç mimari tasarımları ayrı bir festival olarak ele alınıyor. Aynı mekanın bir üst katında daha küçük bir izleyici kitlesine yine benzer bir başvuru, değerlendirme ve proje sunum sistemi ile düzenlenen Inside Festival'inde iç mekan projeleri yarışıyor. Türkiye'den Cem Sorguç yönetimindeki CM Mimarlık'ın İKSV Salon mimari projesi ile katıldığı Inside Festival'in ana sponsoru ise VitrA firması.

Emre Arolat, Tabanlıoğlu, Suyabatmaz Demirel, Teğet, Zoom TPU, Erginoğlu Çalışlar, KG Mimarlık, A Tasarım, ACE Mimarlık, Öncüoğlu Mimarlık gibi pek çok tanınmış mimarlık ofisinden mimarların katılımcı ve izleyici olarak katıldığı dünya mimarlık festivaline Kale Grubu'nun kurumsal satış yöneticileri de izleyici olarak katılıyor.

Festivalde bu sene ana seminer salonundaki seminerlerin ortak konusu afet sonrası mimarlık ve planlama disiplinlerinin yapabileceklerine odaklamış. Japonya, Şili, Haiti gibi doğal felaketlerin ardından alınan mimari ve şehircilik önlemleri tasarımcıları tarafından paylaşıldı. Konu her ne kadar çok doğru seçilmiş olsa da konuşmacıların bu konuda pek de tatmin edici projeler üretebildiklerini söylemek zor. Ancak festivalin doğal felaketler sonrasında mimarların sorumluluklarına dikkat çekecek şekilde bir seminer serisi düzenlemesi takdir edilmeli. Ne yazik ki festival izleyicilerinin çok büyük kesimi bu salondaki seminerlere pek rağbet göstermediler. Konuşmacılar oldukça büyük ve neredeyse boş bir salona seslenmek zorunda kaldılar. Ana konuşmacı olarak duyurulan BMW Guggenheim Lab yardımcı küratorü David van der Leer'in kentlerde vatandaşların katılımları ile oluşturulan projelerini tanıttığı akşamki kapanış konuşması ise oldukca kalabalık bir izleyici kitlesi tarafından takip edildi.